Нормално ли е човек да върви срещу природата и да я забранява?
Кой печели от забраната?
Легалната конопена индустрия в САЩ убива мексиканските наркокартели
Rebecca Blackwell/AP
За първи път в историята, много от земеделските стопани, които доставят мексиканските наркокартели с канабис, са спрели засаждането, съобщава Washington Post. „Вече не си струва,“ споделя Родриго Сила, фермер отглеждал културата през целия си живот в централната част на Мексико. „Бих искал американците да спрат с тази легализация.“
Изправени пред ожесточената конкуренция от легално и нелегално отгледания канабис на север от границата, цената за килограм на мексиканската продукция се е понижила със 75 на сто, от $100 до $25. От агенцията съобщават още:
„Земеделските производители в добре известния „Златен триъгълник“ в щата Синалоа, Мексико, откъдето са произлезли най-известните гангстери в страната и където са произведени най-големите реколти нелегален канабис, казват, че вече не се занимават със засаждане на културата, те просто не са в състояние да се конкурират с производителите на конопа в САЩ. С канабисът легализиран и разрешен за медицинска употреба в 20 американски щата и окръг Колумбия, все повече американския пазар се снабдява с много потентни растения, които се отглеждат в американски гаражи или преобразувани складове, някои лицензирани, други не.“
Както отбелязва Дейвид Даунс от East Bay Express, това е в действителност голяма новина. През последното десетилетие, мексиканските наркокартели са отнели живота на приблизително 60 000 души. Американската агенция за борба с наркотиците DEA ежегодно харчи повече от $2 милиарда за възпиране на превоза на незаконни наркотици през границата. „Така че сега и от двете страни крещят срещу тази легализация,“ Даунс посочва, че (от това недоволство) „звучи като че ли сме на прав път.“
Разбира се, бумът около американския канабис създава проблеми и от друго естество. Много мексикански трафиканти се придвижват на север към Калифорния и други щати, за да създадат огромни „нелегални полета“ върху отдалечени публични площи. За да се поясни колко съществена е тази новина, експертите смятат, че незаконния пазар за „тревата“ ще подкрепя престъпните синдикати толкова дълго време, колкото забраната остава да бъде фактор. Моментната ситуация в Мексико, следствие на развитието около легализацията в САЩ, е едно от най-силните доказателства досега, че легализирането и декриминализирането на канабиса в крайна сметка ще донесе за всички повече безопасност.